HLG-480H-42AB
Product information "HLG-480H-42AB"
Technical Information & Details for MEAN WELL HLG-480H-42AB Power Supply
  • Rated Power: 478.8 W
  • Output Voltage: 42 V DC
  • Output Current: 11.4 A
  • Input Voltage Range: 90 – 305 V AC / 127 – 431 V DC, 47 – 63 Hz
  • Efficiency: up to 95.5%
  • Ripple & Noise: ≤ 250 mVp-p
  • AB-Type Feature: Internal Potentiometers AND 3-in-1 Dimming
  • Voltage Adj. Range: 35.7 – 44.1 V (via internal pot)
  • Current Adj. Range: 5.7 – 11.4 A (via internal pot & dimming)
  • Dimming Function: 0-10V, 10V PWM, Resistance
  • Operating Temperature: −40 °C to +90 °C (at case)
  • Cooling: Fanless natural convection
  • Protections: Short circuit, Overload, Over voltage, Over temperature
  • IP Rating: IP67
  • Isolation Voltage: 3750 V AC (Input to Output)
  • Dimensions (L x W x H): 262 mm x 125 mm x 43.8 mm
  • Safety Standards: UL8750, ENEC EN61347-1, EAC, CB, CE
  • Manufacturer Warranty: 7 Years
Information about MEAN WELL HLG-480H-42AB
Verfügbare Downloads
Download HLG-480H Datasheet
Eigenschaften für "HLG-480H-42AB"
Breite: 125
Dimming: 3 in 1 dimming (1-10V, Poti, PWM)
Effizienz: 95
Gewicht: 2,8kg
Herstellergarantie: Seven years
Höhe: 43,8
Länge: 262
Power: 480
Protection class: Class I
Rated current: 11,4
Schutzart: IP65, IP67
Voltage: 42 VDC